
Oświadczenie Fundacji EC Generator
W odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące losów dofinansowania projektu pn. „GENERATOR KULTURY – utrwalenie zabytkowej substancji kompleksu budynków EC Szombierki oraz stworzenie wielofunkcyjnej infrastruktury dla działalności kulturalnej, zdobytego przez Fundację EC Generator w ramach konkursu dla działania 5.3. Dziedzictwo kulturowe, z przykrością i rozczarowaniem informujemy, że pismem Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 25 października 2018 roku zostaliśmy poinformowani o braku możliwości zawarcia umowy na dofinasowanie.
W swoim piśmie Zarząd nie uwzględnił naszego protestu oraz zawartej w nim argumentacji. Dowodziliśmy w nim nieścisłości proceduralnych oraz niedoprecyzowania regulaminu w części określającej końcowy termin złożenia dokumentacji. Według naszej interpretacji nie upłynął jeszcze czas na uzupełnienie brakującego dokumentu. Tymczasem Instytucja Zarządzająca za datę ostateczną uznała 31.08.2018, pomimo, iż w tym terminie nie była przygotowana do podpisania umowy o dofinansowanie z powodu braku dostępności środków.
Jako Fundacja założona w celu rewitalizacji obiektu EC Szombierki, niezmiernie ubolewamy, że formalne rozbieżności przeważyły nad historycznym, architektonicznym i kulturowym znaczeniem tego wyjątkowego zabytku oraz znacząco opóźniły początek planowanej przez nas inwestycji.
Udział w konkursie wiązał się dla nas z wielkim nakładem pracy, zaangażowaniem wielu osób i dużymi kosztami. W ciągu zaledwie 3 miesięcy udało nam się opracować koncepcję, przygotować wniosek, wykonać projekt budowlany na I etap inwestycji, uzyskać pozwolenie na budowę, akceptację konserwatora oraz pozyskać przyszłych partnerów, co przy takim rozmiarze i stopniu złożoności projektu, było sporym wyzwaniem. Jednocześnie podjęliśmy duży wysiłek, aby EC Szombierki wróciła na Szlak Zabytków Techniki: dwukrotnie zorganizowaliśmy Industriadę, otworzyliśmy elektrociepłownię dla zwiedzających, fotografów, artystów i społeczników. Ponosząc koszty, nie dbając o finansowe korzyści.
Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy informację z marca 2018 roku o przyznaniu dotacji na remont obiektu i jego adaptację na cele kulturalne. Wiemy, ze wiadomość ta spotkała się z dużym entuzjazmem mediów oraz licznych miłośników EC Szombierki i dała nam wszystkim nadzieję na uratowanie tego bezcennego zabytku.
Wraz z wyborem projektu do dofinansowania sukcesywnie składaliśmy wszystkie wyjaśnienia w kwestiach wysuwanych przez Instytucję Zarządzającą oraz dostarczaliśmy dokumenty z listy przesłanej nam przez Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przez cały czas od momentu zakupu (a nie, jak się sugeruje – przejęcia) kompleksu EC Szombierki ponosiliśmy ogromne koszty stałe funkcjonowania obiektu liczone w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie, oczekując na rozpoczęcie generalnego remontu.
Niestety, czas jaki minął od daty ogłoszenia konkursu, do czasu finalizowania umowy o dofinansowanie, negatywnie zweryfikował niektóre założenia naszej inwestycji.
W ciągu ostatnich 2 lat gwałtownie wzrosły ceny usług oraz materiałów na rynku budowlanym, co spowodowało trudny do oszacowania wzrost kosztów całej inwestycji. Pomimo dwukrotnego ogłoszenia przetargu w bazie konkurencyjności na każdy z dwóch etapów projektu (1. remont elewacji, dachów i stolarki; 2. projekt i wykonanie adaptacji hali maszyn na wielofunkcyjną salę teatralną) oraz prób dodatkowego rozeznania rynku, nie otrzymaliśmy ani jednej oferty na wykonanie robót budowalnych. Ciosem dla inwestycji był fakt zablokowania i późniejszego zaniechania budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe (tzw. BeCeTki), stanowiącej istotny warunek dla realizacji naszej inwestycji i jej powodzenia w przyszłości. Dotarła do nas także informacja o planach likwidacji bytomskiego Wydziału Teatru Tańca AST, który ujęty był we wniosku jako jeden z naszych partnerów.
Te i wiele innych powodów sprawiły, że do dn. 31.08.2018 nie byliśmy w stanie oszacować ostatecznej wysokości wkładu własnego, a tym samym przedłożyć jego potwierdzenia w formie oczekiwanej przez Instytucję Zarządzającą.
Stanowisko Zarządu Województwa Śląskiego jest jednoznaczne i nie pozostawia nam pola do dalszego działania w zakresie wykorzystania dotacji Unii Europejskiej dla ratowania EC Szombierki.
Nie oznacza to jednak, że zaniechaliśmy prób realizacji zaplanowanej inwestycji. Niektóre elementy projektu zostaną poddane weryfikacji, ale podstawowe założenia i cele się nie zmienią. Wciąż dążymy do tego, aby obiekt EC Szombierki stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie Śląska. W tej chwili trwają rozmowy na temat innych źródeł finansowania inwestycji oraz pozyskania nowych partnerów, zarówno biznesowych, jak również samorządowych.
Andrzej Szwimer
prezes Fundacji EC Generator
fot. Marek Stańczyk