
Relacja z Industriady 2018 w EC Szombierki
Tegorocznej, dziewiątej edycji festiwalu Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, ton nadawały kobiety. Tak było również w EC Szombierki, gdzie narracja Industriady 2018 zbudowana została wokół postaci Joanny Gryzik, matki założycielki dawnej elektrociepłowni.
W herstoryczną podróż w czasie wyruszyliśmy już 8 czerwca w ramach Rozruchu Maszyn, zapraszając do „Kobiecej przestrzeni kultury” w hali maszyn EC Szombierki.
W sobotę, 9 czerwca, wnętrza elektrociepłowni zwiedziło prawie 900 osób. Uczestniczki i uczestnicy Industriady w naszym obiekcie mieli możliwość – wraz z przewodnikiem – zwiedzić najważniejsze przestrzenie EC Szombierki. W tym roku pojawiła się także wyjątkowa możliwość obejrzenia od wewnątrz wieży zegarowej, jednego z najbardziej charakterystycznych punktów panoramy Bytomia. Wszystkich mieszkańców miasta i miłośników industrialu zaprosiliśmy także na piknik pod elektrociepłownią: EINTOPF pod EC. W piknikowym garze uwarzyliśmy wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, zabaw kulinarnych, artystycznych, koncepcyjnych i kreatywnych. Można było pod okiem fachowców z Gastrotester i wzorem tradycyjnych śląskich gospodyń „ukulać” kluski i wykonać typowo śląski obiad. Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów przygotowało Dziecięcą Industriadę, Fabryka Kultury zaangażowała najmłodszych w animacje i kreatywne zabawy, a Stowarzyszenie MdM zaprosiło uczestników Industriady do konsultacji na temat rozwoju przestrzennego miasta. Szczególnym punktem Industriady w EC Szombierki był quest pt. „Fortuna za jeden uśmiech, czyli jak stać się Joanną Gryzik”, podczas którego można było nie tylko zajrzeć do dyrektorskiego biura, ale także tajemniczych schronów. W tym roku na szombierskim bruku zagościł słynny bytomski wyścig na obcasach „Szpilki kontra Bruk” – po raz czwarty organizowany przez Piekną Stronę Miasta. Tłem dla biegu był powstający na oczach uczestników Industriady Mural z Joanną – wyjątkowy obraz nawiązujący do hasła „Industria jest kobietą” – które było motywem przewodnim 9. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku ponownie gościliśmy także Muzeum Górnośląskie, które przygotowało projekcję filmu „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” oraz wyjątkowe warsztaty rodzinne „W starym atelier”, czyli fotografie w strojach z epoki na tle zdjęcia elektrociepłowni. Miłośnicy historii, muzyki i literatury mogli wziąć udział w spotkaniu „Śląskie siłaczki a literatura”, zorganizowanym przez Klub Książki Kobiecej.
Industriadowy wieczór upłynął w EC Szombierki pod znakiem tańca. Na początku, wraz z partnerującym nam Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, zaprosiliśmy na warsztaty taneczne, prowadzone przez tancerzy Alexeya Torgunakovka i Artura Bieńkowskiego (modern i street dance).
Kolejny punkt programu: „ec_po_ruszenie, czyli Industrialny Walc Śląskiego Kopciuszka” to akcja performatywna w hali maszyn EC Szombierki przygotowana przez teatr tańca „mufmi” i zespół Teatru Rozbark pod opieką artystyczną Anny Piotrowskiej. Młodzi tancerze zaprezentowali się w spektaklu przygotowanym wspólnie przez czterech artystów: Annę Piotrowską, Artura Bieńkowskiego, Kamila Bończyka i Alexey Torgunakova. Muzyczną oprawę występu zapewnili Karo Glazer i Dominik „Domix” Franusik.
Tańcem również zakończyliśmy tegoroczną Industriadę w elektrociepłowni. Podczas Postindustrialnej Potańcówki w Hali Maszyn rytm nadawali didżeje z Silesian Banquet Union. Wraz z wybiciem północy bal śląskiego Kopciuszka, czyli Industriada w EC Szombierki, dobiegła końca. Inustrialna Katedra zastygła w oczekiwaniu na swoje kolejne święto.
Bardzo cieszymy sie, że w tegoroczna Industriadę w EC Szombierki zaangażowało się tak wiele insytucji i organizacji z Bytomia i całego Śląska. Szczególnie dziekujemy Muzeum Górnośląskiemu, Teatrowi ROZBARK, Bytomskiemu Centrum Kultury oraz Wydziałowi Kultury i Sportu UM Bytom za pomoc instytucjonalną; Pięknej Stronie Miasta, Bytomskiemu Detektywowi Historycznemu, Stowarzyszeniu Bytomski Boks, Fundacji Różnorodności i Równości Kontrasty oraz BPK za pomoc organizacyjną oraz wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, którzy są filarami Industriady w EC Szombierki!
Projekt został dofinansowany z budżeu Samorządu Województwa Śląskiego oraz z budżetu Gminy Bytom.
zdj.: Ewa Zielińska (ZELD), Daniel Ryciak (BeCeK), Monika Burszczan, Maja Folek, Betty Kirsche, Maciej Jasiński